Żołnierze Wyklęci – Niezłomni to żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy stawili opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku. Dla wielu z nich jednak, wojna nie zakończyła się, świadomi że ich ojczyzna została oddana pod sowiecką okupację postanowili walczyć dalej o jej wolność, dla siebie i przyszłych pokoleń Polaków.
Szacuje się że 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy. Komuniści nie tylko więzili, torturowali, mordowali i wrzucali do bezimiennych dołów śmierci, ale uczynili wszystko, aby także po śmierci zhańbić ich i skazać na zapomnienie, nie mieli prawa istnieć w narodowej pamięci. Ci zaś, którzy przeżyli, byli w PRL obywatelami drugiej kategorii. Nie było dla nich miejsca na uniwersytetach, nie wyjeżdżali na zagraniczne stypendia, nie mogli podjąć lepszej pracy. Prześladowani byli również ich bliscy: rodzice, rodzeństwo, krewni, a później dzieci.
Dopiero na początku lat 90-tych zaczęto o nich pisać i głośniej mówić, ale prezydentura śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, i miedzy innymi jego działania, powróciły Żołnierzom Niezłomnym należyte miejsce w historii. W 2011 roku, niestety już po tragiczniej śmierci Prezydenta, Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uważamy, że przywracanie pamięci żołnierzom „drugiej konspiracji” jest naszym obowiązkiem, nie tylko w Polsce, ale również tu na emigracji, do której wielu z nich było zmuszonych.
W 2016 roku, zrodził się pomysł wybudowania pomnika ku czci Żołnierzy Niezłomnych, i przy dobrej woli władz klasztoru O. Paulinów, na miejsce wybrano duchową stolicę Polonii – Amerykańską Częstochowę.
Pomysłodawcą upamiętnienia bohaterów był Grzegorz Tymiński twórca portalu Pamięć.us, członek Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Cały Komitet natychmiast jednogłośnie podjął wyzwanie, i przy wsparciu i pomocy wielu ludzi zgromadzonych wokół Komitetu i nie tylko, wybudowano pomnik Żołnierzy Niezłomnych, a uroczystego aktu odsłonięcia pomnika dokonał Prezydent RP Andrzej Duda w dniu 18 września 2016r.
Autorami pomnika są artyści pp. Bożena i Andrzej Praszczyk. Projekt przedstawia żołnierzy drugiej konspiracji wyłaniających się z odkuwanej skały zapomnienia i kłamstwa. Powracają oni do teraźniejszości, aby zająć właściwe sobie miejsce w naszej historii. Głównym i najważniejszym elementem pomnika jest ziemia z Łączki, niemy świadek mordu dokonanego na polskich patriotach. Jest to pierwszy pomnik na świecie z wbudowaną ziemią z kwatery “Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Największymi sponsorami pomnika byli: Adam i Ava Bak – Bak Foundation, Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, II Okrąg SWAP oraz Fundacja SWAP, Polonia Instytut, Piast Meats & Provisions, Okna-Windows i wiele innych organizacji oraz osób prywatnych których nie jesteśmy w stanie wymienić, a którym pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest droga.
WSPÓLNIE PRZYWRÓĆMY
PAMIĘĆ NASZYM BOHATEROM !!!
Aby zobaczyć pomnik, odwiedź Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA
Adres:
654 Ferry Road,
Doylestown, PA 18901