40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
12 grudnia 2021, w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, Polonia w USA obchodziła uroczystości 40-tej rocznicy. Obchody odbyły się w Bostonie, przy polskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, centrum życia polonijnego w regionie.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się okolicznościową Mszą św. z udziałem byłych opozycjonistów z lat 70ch i 80ch, żywych świadków Stanu Wojennego, przebywających na emigracji od lat 80tych. Na uroczystości przybyli również konsul generalny z Nowego Jorku Adrian Kubicki oraz wice konsul Stanisław Starnawski, a także przedstawiciele organizacji polonijnych działających na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Organizatorem obchodów były organizacje wywodzące się z Klubów Gazety Polskiej, a dokładniej Klub Gazety Polskiej w Bostonie oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego,
Zasadniczą częścią obchodów była akademia dla Polonii, koncert wykonany przez uczniów polskich szkół dokształcających, a przede wszystkim spotkanie z wieloma zebranymi działaczami opozycji w PRL, przywódcami komitetów strajkowych – świadkami wydarzeń sprzed 40lat, dziś na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Opowiadali oni o własnych przeżyciach i doświadczonych represjach. Wśród obecnych byli, między innymi: Włodzimierz Ilnicki z komitetu strajkowego grudnia 1970 czy Wiesław Wierzbowski i Leszek Sobieszek – współorganizatorzy strajków na wybrzeżu z grudnia 1981, oraz wielu innych. Wielu z nich działa wciąż na emigracji w organizacjach patriotycznych, jak choćby Kluby Gazety Polskiej, wielu dziś docenionych i uhonorowanych przez państwo polskie. Na uroczystości miała również miejsce ceremonia zapalenia Światła Wolności. Do zebranych, za pośrednictwem łączy elektronicznych, skierował słowo również Marszałek Senior Antoni Macierewicz.
W swoim przemówieniu, konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki, dziękował w imieniu Polski zebranym działaczom za poświęcenie oraz za kontynuację działalności patriotycznej na emigracji, ostatecznie za zwycięstwo na drodze ku wolności. Przypomniał również, że wolności i niepodległości trzeba bronić także dziś i ze nie jest on dana raz na zawsze.
Zebrani, przy okazji upamiętnienia rocznicy i walki o wolność przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej oraz innych organizacji, świadomi obecnych zagrożeń, przyjęli odczytany list do polskich służb mundurowych w ramach społecznego wsparcia dla obrony granic i integralności Polski.
Na koniec odsłuchano koncertu Pawła Piekarczyka, barda środowisk niepodległościowych, upamiętniającego tamte wydarzenia oraz ich bohaterów.
Uroczystości odbyłby się dzięki wsparciu ze środków KPRM oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.