Strona główna / 
  • English
    Smoleńsk
    • Strona główna
    • O nas
      • Geneza powstania
      • Misja organizacji
      • Zespół
      • Organizacja non-profit 501(c)3
    • Aktualności
      • Nasze aktualności
      • Nadchodzące wydarzenia
      • Archiwum wydarzeń
    • Smoleńsk
      • O katastrofie smoleńskiej
      • Lista ofiar katastrofy smoleńskiej
      • Ważne dokumenty
    • Katyń
    • Pomniki
      • Pomnik Żołnierzy Wyklętych
      • Pomnik Walki o Niepodległość i Solidarności
    • Media
      • Galeria
      • Video
    • Kontakt
    • Polski
    • English

    Pamięci Wyklętych 2021

    • Home
    • /
    • Żołnierze wyklęci
    • / Pamięci Wyklętych 2021

    Pamięci Wyklętych 2021

    W niedzielę, 7 marca, ksiądz Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Newarku,  w stanie New Jersey, odprawił specjalną mszę za Żołnierzy Wyklętych. Msza była też dedykowana patronowi parafii. Celebrowali ją wraz z proboszczem ksiądz Krzysztof Ślimak i ksiądz Denis. W trakcie mszy przypomniano kim byli „wyklęci”, odbył się też Apel Poległych.
    7 marca 2021

    W niedzielę, 7 marca, ksiądz Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Newarku,  w stanie New Jersey, odprawił specjalną mszę za Żołnierzy Wyklętych. Msza była też dedykowana patronowi parafii. Celebrowali ją wraz z proboszczem ksiądz Krzysztof Ślimak i ksiądz Denis. W trakcie mszy przypomniano kim byli „wyklęci”, odbył się też Apel Poległych.

    1 marca Polacy w kraju i rozsiani po świecie obchodzą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto stało się już piękną manifestacją idei patriotyczno- niepodległościowych. W niedzielę, 28 lutego, uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania.

    Obchody te zorganizował Okrȩg 10. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na New Jersey i Pensylwaniȩ, którego komendantem jest Antoni Płotka. Budujmy Wspólny Front Patriotyczny!

    Wydarzenie w kościele w Newarku zorganizowali członkowie Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej – na czele z komendantem Antonim Chrościelewskim, wraz z członkami poszczególnych placówek wchodzących w skład 2. Okręgu: Placówki Nr. 51/99 (komendant Stanisław Jarząbek), Placówki 123 (komendant Zygmunt Bielski), Placówki 36 (komendant Grzegorz Głowacz) i Placówki 21/201 (komendant Krzysztof Mazur). Na uroczystość przybyli także członkowie Okręgu 10. SWAP, którego komendantem jest Toni Płotka oraz placówek z tego okręgu: Placówki 12 (komendant Tadeusz Guzik) i Placówki 81 (komendant Stefan Radgowski). Przybyły także panie z Korpusu Pomocniczego Pań oraz członkowie z innych placówek.

    Ze względu na stan zdrowia nie przybył na tę uroczystość Antoni Chrościelewski – komendant 2. Okręgu SWAP, sybirak, żołnierz 2. Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Casino. Ksiądz Andrzej Ostaszewski powitał organizatorów, zgromadzonych wiernych oraz przedstawicieli polonijnych organizacji i instytucji. Obecna była Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2021 Jadwiga Kopala. Polsko- Słowiańską Federalną Unię Kredytową reprezentowali: dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski oraz członkowie Rady Dyrektorów Ryszard Bąk i Franciszek

    Piwowarczyk. Przybyli: prezes Koalicji Polonii w Ameryce dr Stanisław Śliwowski, koordynator Klubów Gazety Polskiej na USA i Kanadę Maciej Rusiński, reprezentujący Redutę Dobrego Imienia Jacek Szklarski. Przybyła grupa harcerzy z harcmistrzynią Marią Bielską, uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewicza działającej przy parafii, z dyrektor szkoły Urszulą Górą oraz Kadeci Pułaskiego oraz Sybiracy. Przedstawiciele tych placówek SWAP, harcerze i Kadeci Pułaskiego wkroczyli do kościoła ze sztandarami. Wniesiono także sztandar „Solidarności”. W ten symboliczny sposób uznano, że działacze NSZZ Solidarność byli kontynuatorami walki Żołnierzy Niezłomnych o niepodległą Polskę.

    Należy podkreślić, że uroczystości w Newarku współorganizował Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz Ludobójstwa Katyńskiego wraz z organizacjami wchodzącymi w jego skład: Klubami Gazety Polskiej, Kołem Przyjaciół Radia Maryja i Redutą Dobrego Imienia. Komitet od 2014 roku współorganizuje uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie USA. Czyni to zgodnie z ideą: Budujmy Wspólny Front Patriotyczny! Cel jest taki, aby nadać jeszcze większą rangę temu świętu i jeszcze większej

    liczbie osób przypomnieć o tych, którzy podjęli nierówną walkę z komunistycznym reżimem.  Sadzac po uroczystościach niedzielnych i tych z przed tygodnia można powiedzieć, że ten cel został osiągnięty. Uroczystości te zgromadziły bardzo duża rzeszę Rodaków – Polonii w tym bardzo dużo młodzieży, ( oczywiście przepisy o „ covid „ zostały zachowane mimo tak dużej ilości osób) „W jedności siła. Miłość i zrozumienie są podstawą jednoczenia narodu. Dzisiaj jest to nam bardzo potrzebne” – podkreślił w swoim kazaniu ksiądz Andrzej Ostaszewski. Specjalni goście W mszy i w całej uroczystości uczestniczyli specjalni goście: wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku – Katarzyna Konopko oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie – generał Cezary Wiśniewski.

    Pani konsul przeczytała list Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, skierowany do organizatorów oraz uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newarku. Wspominamy dziś heroiczną walkę Żołnierzy Polskich, która wyrażała sprzeciw wobec sowieckiej agresji, a zarazem była przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w Europie. Zawsze będziemy pamiętać, że inicjatywę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zawdzięczamy Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, śp. Lechowi Kaczyńskiemu, który w ten symboliczny sposób uczcił czyn zbrojny żołnierzy „drugiej konspiracji”, przywracając wspólnej pamięci Narodu Polskiego niezłomność ich charakterów i postaw. Choć wielu oddało życie, ofiara krwi nie była daremna. Pozostawili nam świadectwo umiłowania Ojczyzny, odwagi, poświęcenia i wierności ideałom wolnej Polski. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dziękuję Komitetowi Smoleńsko-Katyńskiemu, Okręgowi 2. SWAP, Placówce 51/99 SWAP, Kołu Przyjaciół Radia Maryja oraz Klubom Gazety Polskiej USA za wspólny wysiłek zorganizowania centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chwała Niezłomnym! Cześć Ich Pamięci! – napisał minister Adam Kwiatkowski. Następnie pani wicekonsul przeczytała list konsula generalnego w Nowym Jorku, Adriana Kubickiego, adresowany do uczestników uroczystości. Konsul z dumą podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zyskał swoje należne miejsce w polskiej historii i przywraca pamięć o prawdziwych bohaterach. Dodał, że mówienie o nich umacnia w nas patriotyzm i dumę z bycia Polakiem. Generał Cezary Wiśniewski podziękował za zaproszenie i przypomniał, kim byli Żołnierze Wyklęci. – Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tysięcy osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie – mówił generał Wiśniewski. Dodał, że data 1 marca została wybrana nieprzypadkowo. Upamiętnia fakt, że 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

    Apel Pamięci

    Po wystąpieniach gości specjalnych, ksiądz Andrzej poprosił do mikrofonu przedstawiciela organizatorów Teofila Lachowicza, redaktora naczelnego pisma “Weteran”, członka Zarządu Głównego i Zarządu Okręgu 2. SWAP. Pan Lachowicz przywitał uczestników tego wydarzenia. Powiadomił zebranych, że nadeszły listy również od ministra Jana Dziedziczaka z Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego i Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza. Listy te adresowane są do żyjących w USA Żołnierzy Niezłomnych i do organizatorów oraz uczestników uroczystości. Zawierają podziękowanie za walkę o wolną i niepodległą Polskę oraz specjalne pozdrowienia i podziękowania dla komendanta Antoniego Chrościelewskiego oraz Mariana Dorr – Dorynka z Brygady Świętokrzyskiej. Przypomniał postać znakomitego artysty i człowieka kochającego Polskę – mistrza Andrzeja Pityńskiego. Był on komendantem Placówki 123. SWAP w Nowym Jorku. Odszedł na wieczną wartę 18 września 2020 roku. To on był autorem pomnika nazwanego „Partyzanci”, który został odsłonięty w Bostonie w 1983 roku. „Tak naprawdę możemy go uznać za pierwszy pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych” – stwierdził. Następnie Teofil Lachowicz poprosił Jacka Szklarskiego z Placówki 12. SWAP i zarazem członka Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, o odczytanie Apelu Pamięci. Za każdym razem, kiedy wyczytywał nazwisko żołnierza, który oddał życia dla Polski, weterani w kościele wołali: Cześć Jego pamięci! Tych nazwisk usłyszeliśmy kilkadziesiąt. Niewypowiedzianych zostało dużo więcej. Po ostatnim wyczytanym nazwisku w kościele zapadła absolutna cisza. Trwała chyba minutę.

    Ryngrafy dla wielkich serc

    To było kolejne wzruszające wydarzenie. Teofil Lachowicz poprosił przedstawicieli Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz Ludobójstwa Katyńskiego: Anetę Antoniak, Adama Stępnia i Jacka Szklarskiego o wręczenie ryngrafów dla osób zasłużonych. – Pragnę przypomnieć, że na cmentarzu w duchowej stolicy Polonii, w Amerykańskiej Częstochowie, stanął pierwszy w USA i na świecie Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Znajduje się w nim „święta ziemia” z kwatery „Ł”, czyli “Łączki”, warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach – powiedziała Aneta Antoniak. – Pomnik ten odsłonił 18 września 2016 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W tej ceremonii towarzyszył prezydentowi, między innymi, pan Marian Dorr Dorynek – Żołnierz Niezłomny z Brygady Świętokrzyskiej, a obecnie członek 123. placówki SWAP w 2. Okręgu. Pomysłodawcą tego pomnika był Grzegorz Tymiński, członek Komitetu Smoleńsku-Katyńskiego a wykonawcami Państwo Bożena i Andrzej Praszczykowie. Stało się już tradycją, że od 2016 roku, czyli od momentu odsłonięcia, cyklicznie wręczamy – dla instytucji oraz osób prywatnych, które były sponsorami i w sposób wydatny przyczyniły się do powstania tego pomnika – specjalnych ryngrafów, które zawierają motyw z tego pomnika. Przy tej okazji chcę przypomnieć, że największymi sponsorami byli: państwo Ava i Adam Bąk, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, 2. Okręg SWAP i Fundacja SWAP działająca przy Zarządzie Głównym SWAP, Klub Gazety Polskiej z Bostonu oraz Henryk Rybak – niedawno zmarły, szlachetny człowiek, wielki Polak, właściciel sklepów Piast w New Jersey.

    Dziś również gościmy kolejnych ważnych darczyńców, którzy w sposób specjalny i zarazem hojny przyczynili się do powstania pomnika. Szanowni Państwo, bez waszej pomocy ten pomnik by nie powstał. Dziękujemy za waszą pomoc – podkreśliła Aneta Antoniak.

    Ryngrafy otrzymali:

     

    • doktor Stanisław Śliwowski – członek Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, a także prezes prężnie rozwijającej się nowej organizacji polonijnej Coalition of Polish Americans,
    • Jacek Kusiński – członek Komitetu i Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii,
    • Wiesław Czarnota – również członek Komitetu i Klubu GP Filadelfia.

     

    Ryngraf Honorowy otrzymał ksiądz dr Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii świętego Kazimierza oraz kapelan SWAP. Pierwszy taki Ryngraf odebrał prezydent Andrzej Duda.

    – W ten sposób chcemy podziękować księdzu Andrzejowi za służbę nie tylko duchową, ale także za służbę dla Polski i Polonii na rzecz szerzenia idei patriotyczno- niepodległościowych. Bóg zapłać! – powiedziała Aneta Antoniak.

    Po zakończeniu ceremonii zebrani w kościele zaśpiewali wspólnie “Boże coś Polskę… “. 

     

    W ten sposób zakończyła się msza za Żołnierzy Wyklętych.

     

    Tekst: Janusz M. Szlechta

     

     

     

    ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

    Link do zdjęc: https://www.sdcc-usa.org/msza-za-wykletych-zdjecia/

    podziel się
    • Facebook
    • Twitter
    • Google Plus
    • Pinterest
    • Wyślij e-mailem
    Poprzedni wpis
    102 Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski w siedzibie Pl 12 SWAP w Filadelfii
    Następny wpis
    Pamięci Wyklętych 2021 - Galeria zdjęć

    Podobne wpisy

    Uroczystość odsłonięcia Pomnika Walki o Niepodległość po 1944–45 roku oraz Solidarności
    Uroczystość odsłonięcia Pomnika Walki o Niepodległość po 1944–45 roku oraz Solidarności
    30 września 2024
    Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 22 września 2024 roku
    Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 22 września 2024 roku
    9 lipca 2024
    Pomnik Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności
    Pomnik Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności
    18 maja 2024
    Dowiedz się więcej

    Dowiedz się więcej

    INFORMACJA DNIA
    NAJNOWSZE WYNIKI RAPORTU SMOLEŃSKIEGO ROK 2020

     

    FACEBOOK
    Zapisz się DO NEWSLETTERA
    SCAN QR CODE

    Szukaj
    Archiwa
    • wrzesień 2024
    • lipiec 2024
    • maj 2024
    • listopad 2023
    • wrzesień 2023
    • maj 2023
    • październik 2022
    • grudzień 2021
    • listopad 2021
    • październik 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • grudzień 2020
    • listopad 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • kwiecień 2020
    • marzec 2020
    • grudzień 2019
    • listopad 2019
    • lipiec 2019
    • maj 2019
    • grudzień 2018
    • listopad 2018
    • wrzesień 2018
    • sierpień 2018
    • kwiecień 2018
    • marzec 2018
    • kwiecień 2015
    WESPRZYJ NAS
    MOŻESZ RÓWNIEŻ ZESKANOWAĆ QR CODE

    Przekazując nam darowiznę możesz skorzystać z odliczenia podatkowego! Więcej informacji

    WAŻNE LINKI
    niezalezna.pl
    www.klubygp.pl
    tvniezaleznapolonia.org
    coalitionpa.org
    www.czestochowa.us
    www.radiomaryja.pl
    pamiec.us

    PO Box 481, Bensalem, Pa 19020  |  Phone: (215) 917 6824  |  E-mail: info@sdcc-usa.org

    Copyright © 2018 Smolensk Disaster Commemoration Committee. All Rights Reserved.

    CONNECT WITH US