Strona główna / 
  • English
    Smoleńsk
    • Strona główna
    • O nas
      • Geneza powstania
      • Misja organizacji
      • Zespół
      • Organizacja non-profit 501(c)3
    • Aktualności
      • Nasze aktualności
      • Nadchodzące wydarzenia
      • Archiwum wydarzeń
    • Smoleńsk
      • O katastrofie smoleńskiej
      • Lista ofiar katastrofy smoleńskiej
      • Ważne dokumenty
    • Katyń
    • Pomnik
    • Media
      • Galeria
      • Video
    • Kontakt
    • Polski
    • English

    Pamięci Wyklętych 2021

    • Home
    • /
    • Żołnierze wyklęci
    • / Pamięci Wyklętych 2021

    Pamięci Wyklętych 2021

    W niedzielę, 7 marca, ksiądz Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Newarku,  w stanie New Jersey, odprawił specjalną mszę za Żołnierzy Wyklętych. Msza była też dedykowana patronowi parafii. Celebrowali ją wraz z proboszczem ksiądz Krzysztof Ślimak i ksiądz Denis. W trakcie mszy przypomniano kim byli „wyklęci”, odbył się też Apel Poległych.
    7 marca 2021

    W niedzielę, 7 marca, ksiądz Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Newarku,  w stanie New Jersey, odprawił specjalną mszę za Żołnierzy Wyklętych. Msza była też dedykowana patronowi parafii. Celebrowali ją wraz z proboszczem ksiądz Krzysztof Ślimak i ksiądz Denis. W trakcie mszy przypomniano kim byli „wyklęci”, odbył się też Apel Poległych.

    1 marca Polacy w kraju i rozsiani po świecie obchodzą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto stało się już piękną manifestacją idei patriotyczno- niepodległościowych. W niedzielę, 28 lutego, uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania.

    Obchody te zorganizował Okrȩg 10. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na New Jersey i Pensylwaniȩ, którego komendantem jest Antoni Płotka. Budujmy Wspólny Front Patriotyczny!

    Wydarzenie w kościele w Newarku zorganizowali członkowie Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej – na czele z komendantem Antonim Chrościelewskim, wraz z członkami poszczególnych placówek wchodzących w skład 2. Okręgu: Placówki Nr. 51/99 (komendant Stanisław Jarząbek), Placówki 123 (komendant Zygmunt Bielski), Placówki 36 (komendant Grzegorz Głowacz) i Placówki 21/201 (komendant Krzysztof Mazur). Na uroczystość przybyli także członkowie Okręgu 10. SWAP, którego komendantem jest Toni Płotka oraz placówek z tego okręgu: Placówki 12 (komendant Tadeusz Guzik) i Placówki 81 (komendant Stefan Radgowski). Przybyły także panie z Korpusu Pomocniczego Pań oraz członkowie z innych placówek.

    Ze względu na stan zdrowia nie przybył na tę uroczystość Antoni Chrościelewski – komendant 2. Okręgu SWAP, sybirak, żołnierz 2. Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Casino. Ksiądz Andrzej Ostaszewski powitał organizatorów, zgromadzonych wiernych oraz przedstawicieli polonijnych organizacji i instytucji. Obecna była Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2021 Jadwiga Kopala. Polsko- Słowiańską Federalną Unię Kredytową reprezentowali: dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski oraz członkowie Rady Dyrektorów Ryszard Bąk i Franciszek

    Piwowarczyk. Przybyli: prezes Koalicji Polonii w Ameryce dr Stanisław Śliwowski, koordynator Klubów Gazety Polskiej na USA i Kanadę Maciej Rusiński, reprezentujący Redutę Dobrego Imienia Jacek Szklarski. Przybyła grupa harcerzy z harcmistrzynią Marią Bielską, uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Kazimierza Królewicza działającej przy parafii, z dyrektor szkoły Urszulą Górą oraz Kadeci Pułaskiego oraz Sybiracy. Przedstawiciele tych placówek SWAP, harcerze i Kadeci Pułaskiego wkroczyli do kościoła ze sztandarami. Wniesiono także sztandar „Solidarności”. W ten symboliczny sposób uznano, że działacze NSZZ Solidarność byli kontynuatorami walki Żołnierzy Niezłomnych o niepodległą Polskę.

    Należy podkreślić, że uroczystości w Newarku współorganizował Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz Ludobójstwa Katyńskiego wraz z organizacjami wchodzącymi w jego skład: Klubami Gazety Polskiej, Kołem Przyjaciół Radia Maryja i Redutą Dobrego Imienia. Komitet od 2014 roku współorganizuje uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie USA. Czyni to zgodnie z ideą: Budujmy Wspólny Front Patriotyczny! Cel jest taki, aby nadać jeszcze większą rangę temu świętu i jeszcze większej

    liczbie osób przypomnieć o tych, którzy podjęli nierówną walkę z komunistycznym reżimem.  Sadzac po uroczystościach niedzielnych i tych z przed tygodnia można powiedzieć, że ten cel został osiągnięty. Uroczystości te zgromadziły bardzo duża rzeszę Rodaków – Polonii w tym bardzo dużo młodzieży, ( oczywiście przepisy o „ covid „ zostały zachowane mimo tak dużej ilości osób) „W jedności siła. Miłość i zrozumienie są podstawą jednoczenia narodu. Dzisiaj jest to nam bardzo potrzebne” – podkreślił w swoim kazaniu ksiądz Andrzej Ostaszewski. Specjalni goście W mszy i w całej uroczystości uczestniczyli specjalni goście: wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku – Katarzyna Konopko oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie – generał Cezary Wiśniewski.

    Pani konsul przeczytała list Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, skierowany do organizatorów oraz uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Newarku. Wspominamy dziś heroiczną walkę Żołnierzy Polskich, która wyrażała sprzeciw wobec sowieckiej agresji, a zarazem była przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w Europie. Zawsze będziemy pamiętać, że inicjatywę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zawdzięczamy Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, śp. Lechowi Kaczyńskiemu, który w ten symboliczny sposób uczcił czyn zbrojny żołnierzy „drugiej konspiracji”, przywracając wspólnej pamięci Narodu Polskiego niezłomność ich charakterów i postaw. Choć wielu oddało życie, ofiara krwi nie była daremna. Pozostawili nam świadectwo umiłowania Ojczyzny, odwagi, poświęcenia i wierności ideałom wolnej Polski. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dziękuję Komitetowi Smoleńsko-Katyńskiemu, Okręgowi 2. SWAP, Placówce 51/99 SWAP, Kołu Przyjaciół Radia Maryja oraz Klubom Gazety Polskiej USA za wspólny wysiłek zorganizowania centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chwała Niezłomnym! Cześć Ich Pamięci! – napisał minister Adam Kwiatkowski. Następnie pani wicekonsul przeczytała list konsula generalnego w Nowym Jorku, Adriana Kubickiego, adresowany do uczestników uroczystości. Konsul z dumą podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zyskał swoje należne miejsce w polskiej historii i przywraca pamięć o prawdziwych bohaterach. Dodał, że mówienie o nich umacnia w nas patriotyzm i dumę z bycia Polakiem. Generał Cezary Wiśniewski podziękował za zaproszenie i przypomniał, kim byli Żołnierze Wyklęci. – Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tysięcy osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie – mówił generał Wiśniewski. Dodał, że data 1 marca została wybrana nieprzypadkowo. Upamiętnia fakt, że 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

    Apel Pamięci

    Po wystąpieniach gości specjalnych, ksiądz Andrzej poprosił do mikrofonu przedstawiciela organizatorów Teofila Lachowicza, redaktora naczelnego pisma “Weteran”, członka Zarządu Głównego i Zarządu Okręgu 2. SWAP. Pan Lachowicz przywitał uczestników tego wydarzenia. Powiadomił zebranych, że nadeszły listy również od ministra Jana Dziedziczaka z Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego i Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza. Listy te adresowane są do żyjących w USA Żołnierzy Niezłomnych i do organizatorów oraz uczestników uroczystości. Zawierają podziękowanie za walkę o wolną i niepodległą Polskę oraz specjalne pozdrowienia i podziękowania dla komendanta Antoniego Chrościelewskiego oraz Mariana Dorr – Dorynka z Brygady Świętokrzyskiej. Przypomniał postać znakomitego artysty i człowieka kochającego Polskę – mistrza Andrzeja Pityńskiego. Był on komendantem Placówki 123. SWAP w Nowym Jorku. Odszedł na wieczną wartę 18 września 2020 roku. To on był autorem pomnika nazwanego „Partyzanci”, który został odsłonięty w Bostonie w 1983 roku. „Tak naprawdę możemy go uznać za pierwszy pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych” – stwierdził. Następnie Teofil Lachowicz poprosił Jacka Szklarskiego z Placówki 12. SWAP i zarazem członka Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, o odczytanie Apelu Pamięci. Za każdym razem, kiedy wyczytywał nazwisko żołnierza, który oddał życia dla Polski, weterani w kościele wołali: Cześć Jego pamięci! Tych nazwisk usłyszeliśmy kilkadziesiąt. Niewypowiedzianych zostało dużo więcej. Po ostatnim wyczytanym nazwisku w kościele zapadła absolutna cisza. Trwała chyba minutę.

    Ryngrafy dla wielkich serc

    To było kolejne wzruszające wydarzenie. Teofil Lachowicz poprosił przedstawicieli Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz Ludobójstwa Katyńskiego: Anetę Antoniak, Adama Stępnia i Jacka Szklarskiego o wręczenie ryngrafów dla osób zasłużonych. – Pragnę przypomnieć, że na cmentarzu w duchowej stolicy Polonii, w Amerykańskiej Częstochowie, stanął pierwszy w USA i na świecie Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Znajduje się w nim „święta ziemia” z kwatery „Ł”, czyli “Łączki”, warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach – powiedziała Aneta Antoniak. – Pomnik ten odsłonił 18 września 2016 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W tej ceremonii towarzyszył prezydentowi, między innymi, pan Marian Dorr Dorynek – Żołnierz Niezłomny z Brygady Świętokrzyskiej, a obecnie członek 123. placówki SWAP w 2. Okręgu. Pomysłodawcą tego pomnika był Grzegorz Tymiński, członek Komitetu Smoleńsku-Katyńskiego a wykonawcami Państwo Bożena i Andrzej Praszczykowie. Stało się już tradycją, że od 2016 roku, czyli od momentu odsłonięcia, cyklicznie wręczamy – dla instytucji oraz osób prywatnych, które były sponsorami i w sposób wydatny przyczyniły się do powstania tego pomnika – specjalnych ryngrafów, które zawierają motyw z tego pomnika. Przy tej okazji chcę przypomnieć, że największymi sponsorami byli: państwo Ava i Adam Bąk, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, 2. Okręg SWAP i Fundacja SWAP działająca przy Zarządzie Głównym SWAP, Klub Gazety Polskiej z Bostonu oraz Henryk Rybak – niedawno zmarły, szlachetny człowiek, wielki Polak, właściciel sklepów Piast w New Jersey.

    Dziś również gościmy kolejnych ważnych darczyńców, którzy w sposób specjalny i zarazem hojny przyczynili się do powstania pomnika. Szanowni Państwo, bez waszej pomocy ten pomnik by nie powstał. Dziękujemy za waszą pomoc – podkreśliła Aneta Antoniak.

    Ryngrafy otrzymali:

     

    • doktor Stanisław Śliwowski – członek Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, a także prezes prężnie rozwijającej się nowej organizacji polonijnej Coalition of Polish Americans,
    • Jacek Kusiński – członek Komitetu i Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii,
    • Wiesław Czarnota – również członek Komitetu i Klubu GP Filadelfia.

     

    Ryngraf Honorowy otrzymał ksiądz dr Andrzej Ostaszewski, proboszcz parafii świętego Kazimierza oraz kapelan SWAP. Pierwszy taki Ryngraf odebrał prezydent Andrzej Duda.

    – W ten sposób chcemy podziękować księdzu Andrzejowi za służbę nie tylko duchową, ale także za służbę dla Polski i Polonii na rzecz szerzenia idei patriotyczno- niepodległościowych. Bóg zapłać! – powiedziała Aneta Antoniak.

    Po zakończeniu ceremonii zebrani w kościele zaśpiewali wspólnie “Boże coś Polskę… “. 

     

    W ten sposób zakończyła się msza za Żołnierzy Wyklętych.

     

    Tekst: Janusz M. Szlechta

     

     

     

    ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

    Link do zdjęc: https://www.sdcc-usa.org/msza-za-wykletych-zdjecia/

    podziel się
    • Facebook
    • Twitter
    • Google Plus
    • Pinterest
    • Wyślij e-mailem
    Poprzedni wpis
    102 Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski w siedzibie Pl 12 SWAP w Filadelfii
    Następny wpis
    Pamięci Wyklętych 2021 - Galeria zdjęć

    Podobne wpisy

    IX Zjazd Klubów Gazety Polskiej – „Niepokoje wojenne i związane z tym możliwe skutki geopolityczne” Galeria
    IX Zjazd Klubów Gazety Polskiej – „Niepokoje wojenne i związane z tym możliwe skutki geopolityczne” Galeria
    10 października 2022
    IX Zjazd Klubów Gazety Polskiej – „Niepokoje wojenne i związane z tym możliwe skutki  geopolityczne”
    IX Zjazd Klubów Gazety Polskiej – „Niepokoje wojenne i związane z tym możliwe skutki geopolityczne”
    10 października 2022
    40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
    40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
    13 grudnia 2021
    INFORMACJA DNIA
    LIST DO PREZYDENTA PANA JOSEPHA BIDENA PREZYDENTA STANÓW ZJEDNOCZONYCH
    NAJNOWSZE WYNIKI RAPORTU SMOLEŃSKIEGO ROK 2020

     

    FACEBOOK
    Zapisz się DO NEWSLETTERA
    Szukaj
    Archiwa
    • październik 2022
    • grudzień 2021
    • listopad 2021
    • październik 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • grudzień 2020
    • listopad 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • kwiecień 2020
    • marzec 2020
    • grudzień 2019
    • listopad 2019
    • lipiec 2019
    • maj 2019
    • grudzień 2018
    • listopad 2018
    • wrzesień 2018
    • sierpień 2018
    • kwiecień 2018
    • marzec 2018
    • kwiecień 2015
    WESPRZYJ NAS
    MOŻESZ RÓWNIEŻ ZESKANOWAĆ QR CODE

    Przekazując nam darowiznę możesz skorzystać z odliczenia podatkowego! Więcej informacji

    WAŻNE LINKI
    niezalezna.pl
    www.klubygp.pl
    tvniezaleznapolonia.org
    coalitionpa.org
    www.czestochowa.us
    www.radiomaryja.pl
    pamiec.us

    PO Box 481, Bensalem, Pa 19020  |  Phone: (215) 917 6824  |  E-mail: info@sdcc-usa.org

    Copyright © 2018 Smolensk Disaster Commemoration Committee. All Rights Reserved.

    CONNECT WITH US