„Solidarność” światłem wolności – Świadkowie historii po 38 latach.
38 lat temu Polska stanęła w obliczu wewnętrznej walki, kiedy tuż po II Wojnie Światowej reżimowy system zniewolił ponownie dumny polski naród, tak bardzo kochający swoją wolność. Komunistyczne siły za wszelką cenę chciał utrzymać władzę, czas został wybrany nieprzypadkowo. Grudzień był i jest w świadomości Polaków okresem szczególnym to czas gorących przygotowań do zbliżających się świat Bożego Narodzenia. 13 grudzień 1981 roku zima, adwentowa refleksja, a w niejednym Polskim domu tragedia z powodu szeroko zakrojonych akcji internowania i aresztowania działaczy „Solidarności”.
W dniu 15 grudnia 2019 Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Kluby Gazety Polskiej w USA, we współpracy z księdzem Stefanem Lasem proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej w Sanktuarium Jana Pawła II w Passaic zorganizowali centralne uroczystości upamiętniające dramatyczne w skutkach wprowadzenie stanu wojennego.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. podczas, której ksiądz Las wygłosił kazanie w którym mówił między innymi o bezinteresownej ofierze danej dla Ojczyzny w imię chrześcijańskiego zaangażowania w życie narodu i społeczeństwa. „Solidarność” nazwał światłem wolności zniewolonego narodu. Zwrócił uwagę, iż musimy być dzisiaj czujni gdyż zło posługuje się każdym systemem: faszyzmem, komunizmem a teraz liberalizmem. Po Mszy świętej rozpoczęła się część oficjalna w której przywitania i prezentacji przybyłych gości dokonał Tadeusz Antoniak przewodniczący Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego. Na uroczystości obecny był również Konsul RP Mateusz Gmura, który w swym wystąpieniu wspomniał o dwóch wybitnych postaciach: Janie Pawle II oraz Prezydencie Ronaldzie Reaganie. Symboliczne zapalenia „Światła Wolności” oddano w ręce żon gości honorowych, które były cichymi bohaterkami tamtych trudnych dni. Musiały one samotnie zmierzyć się z konsekwencjami jakie niosły aresztowania i internowania ich współmałżonków.
Wśród uczestników tamtych wydarzeń znaleźli się założyciele oraz działacze z poszczególnych regionów NSZZ Solidarność: Bolesław Plewa – Przedsiębiorstwo Produkcji Sprzętu Technicznego w Sosnowcu – internowany 20 minut po północy z 12-13 grudnia 1981r.; Andrzej Burghardt – Politechnika Częstochowska – internowany o godzinie 4 nad ranem 13 grudnia 1981; Jerzy Polak – Zakłady Zbrojeniowe GOMRAD – Ośrodka Badawczo Rozwojowego – aresztowany miedzy 9 a 10 rano 19 marca 1983; Artur Opolski – Kopalnia Węgla Kamiennego Tychy – Lędziny – aresztowany miedzy 5 a 6 rano dnia 26 grudnia 1981; Zbigniew Palamar – Huta Katowice Dąbrowa Górnicza – aresztowany po rozbiciu strajku na terenie zakładu pracy w godzinach popołudniowych 23 grudnia 1981; Janusz Kudełko –Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej, aresztowany w trakcie akcji w czerwcu 1982, ścigany listem gończym; Ryszard Maciejowski – PSS Jasło –internowany dwukrotnie 13 grudnia 1981 r o godzinie 2.20 rano oraz w listopadzie 1982; Adam Stępień – Elektromontaż Lublin, pobity po demonstracji; Grzegorz Michalski – Poznańskie Zakłady Obuwia, aresztowany w domu 13 grudnia 1981; Michał Wroński– Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów, aresztowany 22 grudnia 1981 roku na ulicy w godzinach popołudniowych; Tadeusz Serafin – Kombinat Budownictwa Ogólnego w Sosnowcu, internowany 14 grudnia 1981 bezpośrednio z zakładu podczas strajku okupacyjnego; Marian Szacoń – wnuk adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego, zatrudniony w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Wierzbicy, powiat Chełm, internowany 14 grudnia 1981 z pracy w godzinach porannych; Kazimierz Szmigiel – Fabryka Samochodów Małolitrażowych Bielsko Biała, aresztowany 29 grudnia 1981 z domu rano; Marian Czarnecki – Elektrociepłownia Zielona Góra , aresztowany w pracy marzec 1982 ; Wiesław Wierzbowski – ZUMPE „Unitra – Cemi” w Szczytnie internowany 14 grudnia 1981 bezpośrednio na ulicy; Grażyna Kalandyk- Mościcki – Dział obsługi prawnej w Przedsiębiorstwie Transportu Handlu Wewnętrznego w Rzeszowie, delegowana na I Zjazd Krajowy „Solidarności”- internowana w pracy 16 grudnia 1981r.; Paweł Grzegorczyk – Fabryka Samochodów Dostawczych „NYSA” Nysa k/ Opola, internowany w pracy 13 lutego 1982 r.
Pory dnia zatrzymań, to dowód podobieństwa działań komunistycznego aparatu represji w Polsce z działaniami okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
Każdy z gości miał możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami z tamtego okresu. Wielokrotnie były to bardzo wzruszające i wstrząsające świadectwa tamtych okrutnych dni. Prześladowania dotykały wszystkich członków rodzin działaczy „Solidarności”, począwszy od ich rodziców, rodzeństwo, współmałżonków a kończąc na ich dzieciach. Wszyscy zostali „poproszeni” o opuszczenie kraju. Niektórzy przyjeżdżając do USA musieli zrzec się obywatelstwa polskiego. Jeden z byłych działaczy stwierdził, że dopiero teraz, z obecnym rządem RP czuje się dumny ze swojej ojczyzny i stara się o przywrócenie obywatelstwa polskiego.
Należy zauważyć, że większość z bohaterów tamtych wydarzeń nadal jest aktywna społecznie. Działają przy swoich parafiach a także w wielu organizacjach polonijnych – Klubach Gazety Polskiej, Komitecie Smoleńsko – Katyńskim, Kołach Przyjaciół „Radia Maryja”, Kongresie Polonii Amerykańskiej, Koalicji Polaków w Ameryce (CPA), Reducie Dobrego Imienia i wielu innych.
W dzień poprzedzający oficjalne uroczystości, przy parafialnej szkole języka polskiego w Passaic NJ, zorganizowano spotkanie młodzieży z bohaterami stanu wojennego, na które przybyli Jerzy Polak, Paweł Grzegorczyk, Grzegorz Michalski. Przygotowano poglądową lekcję historii dla uczniów klas starszych. Zaprezentowana została wystawa fotografii ze zbiorów autorstwa Jerzego Polaka z okresu „karnawału Solidarności” i stanu wojennego.
Rocznicowe spotkania wnoszą wiele do życia słuchaczy ale i samych dawnych opozycjonistów. Z roku na rok przybywają na spotkania z innych zakątków Stanów Zjednoczonych, niektórzy dopiero się poznają, inni odnawiają swoje kontakty. A to co istotne nabierają świadomości, że o nich pamiętamy i są nam potrzebni bo dzięki ich walce Polska dzisiaj staje się prawdziwie wolnym krajem. Ta historia wciąż trwa…
Autor Małgorzata Bojko
Aby zobaczyć galerie zdjęć z tego wydarzenia kliknij tutaj
Zobacz relacje video kliknij tutaj