VI Zjazd Klubów Gazety Polskiej z USA i Kanady
Polonijne Centrum Naukowe w Orchard Lake, w stanie Michigan, na kilka dni stało się siedzibą VI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej z USA i Kanady. Malowniczo położony nad jeziorem Orchard ośrodek, składa się z Zespołu Szkół oraz Seminarium Duchownego św. Cyryla i Metodego. W kompleksie budynków sakralnych, muzealnych oraz edukacyjnych znajduje się naprawdę bogata historia. Seminarium zostało założone przez Księdza Józefa Dąbrowskiego w 1885 roku jako pierwsze w stanie Michigan i jedyne w Stanach Zjednoczonych z przeznaczeniem kształcenia seminarzystów urodzonych za przede wszystkim w Polsce, ale także za granicą, którzy po święceniach kapłańskich rozpoczęliby pracę w polskich parafiach. Seminarium wykształciło już ponad 2 tyś księży, niosących swoją posługę dla Polonii i Kościoła w USA.
Organizatorami zjazdu, który odbył się 22 – 24 listopada 2019 były Kluby Gazety Polskiej z Michigan, Nowego Jorku i Filadelfii oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego.
Na spotkanie przybyli goście honorowi: Marszałek Senior Sejmu RP Antoni Macierewicz, Minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, europoseł PiS Ryszard Czarnecki, Konsul Generalny z Chicago Piotr Janicki oraz redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz, Prezes Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński i bard środowisk patriotycznych oraz koordynator klubów GP na zagranicę Paweł Piekarczyk.
Program zjazdu obejmował spotkania zamknięte – organizacyjne dla klubowiczów oraz otwarte spotkania z udziałem Polonii z okolic Detroit, Chicago i Toronto.
Pierwszy dzień zjazdu klubowicze rozpoczęli poranną Mszą Świętą, której przewodniczył gospodarz Orchard Lake ksiądz kanonik Mirosław Król będący Kanclerzem i Rektorem Seminarium Duchownego. Po Mszy Świętej, pod pomnikami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej w 1940 r. i katastrofy nad Smoleńskiem z 10 IV 2010r zostały złożone wieńce, które w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył minister Adam Kwiatkowski. Delegacja złożyła również wieńców na pobliskim cmentarzu Holy Sepulchre Cemetery, gdzie na nowo przywracana jest pamięć bohaterów Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera. Dzięki uporowi pani Henrietty Nowakowskiej – wnuczki jednego z żołnierzy i przy wsparciu księdza kanonika Mirosława Króla oraz dyrektora Polskiej Misji w Orchard Lake Arkadiusza Góreckiego starania stały się faktem. Instytut Pamięci Narodowej nawiązał ścisła współpracę w tym zakresie. Na cmentarzu odkryto już 59 nagrobków żołnierzy, którzy pochodzili ze Stanów Zjednoczonych, a jako Polacy zgłosili się w 1917 roku ochotniczo do powstającej we Francji polskiej armii. Docelowo, na tym miejscu, z inicjatywy polskich władz ma zostać postawiony pomnik ku czci Hallerczyków.
Formalne otwarcie zjazdu odbyło się w piątek 22 listopada. Uroczystości otworzył ks. Mirosław Król, który podziękował za umiejscowienie Zjazdu KGP w tak symbolicznym miejscu dla Polski, Polonii i Kościoła Katolickiego.
Obecność ministra Adama Kwiatkowskiego i konsula Generalnego z Chicago Piotra Janickiego nie była przypadkowa. Minister wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadawane przez Prezydenta RP dla czterech wyróżnionych osób za wybitne zasługi w działaniach dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnieni są jednocześnie członkami Klubów Gazety Polskiej: Jerzy Polak – Connecticut, Jacek Szklarski – Filadelfia, Tadeusz Walkowiak – Boston oraz Adam Stępień z Kola Przyjaciół Radia Maryja reprezentujący Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z Amerykańskiej Częstochowy.
W części otwartej zebrana Polonia miała okazje wysłuchać Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, który przypomniał wydarzenia z 1992 roku, kiedy spotkał się z Ronaldem Reaganem. Były prezydent Stanów Zjednoczonych zadał wtedy pytanie: „ gdzie była Polonia gdy startowałem w wyborach?”. Tym cytatem Marszałek Senior zwrócił uwagę na podobieństwo obecnej sytuacji w USA. Polonia stoi dziś przed wyborem Prezydenta Ameryki. Czy będzie widoczny jej głos? Marszałek podkreślił, ze dzisiaj to Kluby Gazety Polskiej mają dużą szansę pełnić trwałą funkcję wśród Polonii w odradzaniu wartości patriotyczno – chrześcijańskich i to one przejmują funkcje lobbowania na rzecz wspólnych interesów polsko-amerykańskich. Antoni Macierewicz wyraźnie powiedział „ duch, mentalność i świadomość są podstawą siły naszego narodu” a ta idea przyświeca KGP. Wyjaśnił, iż Amerykanie i Polacy borykają się z takimi samymi problemami, oba kraje stoją przed wyborem cywilizacyjnym – powrotu do wartości chrześcijańskich albo wyborem cywilizacji laicko – liberalnej.
Nie przypadkowo Marszałek Senior zwrócił się do Polonii z Detroit. Michigan jest ważącym stanem gdyż jest on tzw. „swing state”. Duży udział w wyborach Amerykanów polskiego pochodzenia może przyczynić się do reelekcji Donalda Trumpa, co w konsekwencji będzie skutkowało utrwalaniem sojuszu polsko – amerykańskiego. Może dać to możliwość utworzenia mocnej polonijnej siły politycznej, która zacznie lobbować na rzecz problemów trapiących Polonię miedzy innymi dotyczących podwójnego opodatkowania emerytur.
Drugi dzień zjazdu był podzielony na część wewnętrzną tylko dla klubowiczów oraz część otwartą – panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości oraz lokalnej Polonii. Tadeusz Antoniak, który prowadził tę część spotkania, w szczególny sposób przywitał obecnego na sali, uczestnika Powstania Warszawskiego pana Jana Brodzińskiego oraz panią Helenę Knapczyk – prezeskę Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Kolejno zostali poproszeni o powstanie z miejsc internowani w stanie wojennym i represjonowani działacze Solidarności. Wstało kilkanaście osób. Okazało się że większość z nich to członkowie klubów GP, a pozostali to ludzie blisko z klubami współpracujący.
Pierwszym prelegentem był Prof. Grzegorz Berendt z wice dyrektor Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska, który swoje wystąpienie poświecił bieżącej działalności muzeum. Historia musi być przekazywana młodym pokoleniom, dlatego muzeum stawia na nowoczesne formy przekazu- powiedział w swoim wystąpieniu. Podczas Zjazdu zaprezentowano muzealną wystawę, będącą w posiadaniu Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego “Milion zza oceanu” o żołnierzach Polakach, służących w armii amerykańskiej.
Kolejnym prelegentem był Marcin Mazurowski w-ce Przewodniczący Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego przy ONZ, który przygotowując swoją prelekcje oparł ja o fachowe opracowania naukowe. Prezentacja dotyczyła Suwalskich złóż , dzięki którym według „pseudo – specjalistów” z Konfederacji , Polska miała by zostać uznana za „ supermocarstwo” bogate w rzadkie złoża geologiczne. Niestety jest to fałszywa informacja używana do walki politycznej. Faktem jest, ze złoża tego typu istnieją, ale w bardzo minimalnych ilościach i są głęboko osadzone, co z wielu względów wyklucza ich wydobycie. Stanowią one jedynie ciekawostkę geologiczną.
Europoseł Ryszard Czarnecki, podziękował Polonii za zaangażowanie w wyborach. Zapewnił, ze Polska ekipa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w Europarlamencie jest merytoryczna i niezwykle mocna. Jest to zasługa Polaków chcących widzieć Polskę silną i niezależną. Podkreślił, że przed Polakami oraz Polonią stoi jeszcze jeden wybór a mianowicie wybór Prezydenta RP. To wybory tak samo istotne jak wybory w Stanach Zjednoczonych dla kontynuacji dalszych demokratycznych przemian w naszych krajach.
Następnym, który zabrał głos był Adrian Kubicki, nowo mianowany dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Wyjaśnił cele i działania jednostki, którą zarządza. Zwrócił uwagę na potrzebę prezentacji i promocji polskiej kultury wśród amerykańskich elit, co jest szczególnie ważne w czasie gdy pogłębiamy pozytywne relacje miedzy naszymi krajami.
Redutę Dobrego Imienia – Polską Ligę Przeciw Zniesławieniem, w zastępstwie założyciela i prezesa Macieja Świrskiego, zaprezentował Jacek Szklarski, korespondent Reduty na USA. W kilku zdaniach opisał działania organizacji w obronie dobrego imienia Polski i Polaków. Zaprezentował również ankietę skierowaną do Polonii w celu zintensyfikowania działań lobbujących na rzecz dobrego imienia Polski.
Profesor Chris Cieszewski w swoim bardzo ciekawym i pouczającym wystąpieniu mówił o manipulacjach w medialnych.
W kolejnym panelu tematycznym „ Polska po wyborach 2019” zaprezentowali się redaktorzy Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl – Wojciech Mucha, Jacek Liziniewicz, Adrian Stankowski. Panel wzbudził duże zainteresowanie wśród Polonii ze względu, iż prowadziły je osoby, które znane są nam wszystkim ze szklanego ekranu.
Na zakończenie spotkania zebrani wysłuchali wzruszającego koncertu barda Pawła Piekarczyka.
W ostatnim dniu zjazdu – niedzielę wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Maślejak ze zgromadzenia Księży Chrystusowców. Po Mszy świętej odbyło się otwarte spotkanie ze wszystkimi gośćmi zjazdu, na które przybyło ponad 400 osób. Po przemówieniach przyszedł czas na pytania od zebranej Polonii. Większość pytań dotyczyła obecnej sytuacji politycznej oraz postępu prac w Podkomisji Smoleńskiej.
Wyjaśnianie Katastrofy nad Smoleńskiem i problem podwójnego opodatkowania emerytur wypracowanych przez Polaków mieszkających w USA stały się przedmiotem rezolucji skierowanych do polskich i amerykańskich władz przyjętych przez uczestników VI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej z USA i Kanady. Zostały one przyjęte przez aklamację.
Red. Małgorzata Bojko, Aneta Antoniak
Czytaj więcej:
PETYCJA VI ZJAZDU KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ USA i Kanady
REZOLUCJA PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI
CZĘSTOCHOWA MICHIGAN – VI ZJAZD GAZETY 11-24-19
Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia kliknij tutaj