Polonia buduje patriotyczny front
Podczas X Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady minister Jan Dziedziczak podkreślił konieczność wzmożenia działalności patriotycznej i niepodległościowej za granicą. – Teraz musimy, tak jak to było w historii Polonii i sił niepodległościowych przez ostatnie 200 lat, znów się zmobilizować i ruszyć do boju – powiedział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków.
W miniony weekend w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania – znanym także pod nazwą „Amerykańska Częstochowa” odbył się X Zjazd Klubów Gazety Polskiej USA i Kanady. W jubileuszowym wydarzeniu udział wzięli m.in.: pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Jan Dziedziczak, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, prof. Piotr Grochmalski, red. Piotr Lisiewicz, red. Adrian Stankowski, prezes fundacji Klubów „Gazety Polskiej” Ewa Wójcik, koordynator zagranicznych Klubów „Gazety Polskiej” Paweł Piekarczyk oraz wiceprzewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadków Lotniczego pod Smoleńskiem Kazimierz Nowaczyk. Na miejscu obecny był także Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.
Uczestnicy zjazdu prowadzili dyskusje poświęcone aktualnym wyzwaniom dla Polski i problematyce związanej z działalnością amerykańskiej Polonii podczas wielu paneli tematycznych m.in.: „Polska po wyborach parlamentarnych oraz decyzje Unii Europejskiej – federalizacja czy centralizacja?”, „Budujemy społeczeństwo obywatelskie oraz wspólny front patriotyczny” i „Oddziaływanie i znaczenie Polonii w USA i Kanadzie”.
W uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej za granicą minister Dziedziczak w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wręczył Odznakę za Zasługi dla Polonii i Polaków za granicą trzem działaczom polonijnym: Maciejowi Rusińskiemu, który pełni funkcję koordynatora Klubów „Gazety Polski” USA i Kanady, Tadeuszowi Antoniakowi – koordynatorowi Klubów „Gazety Polskiej” USA, a także reprezentującemu Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce dr. Teofilowi Lachowiczowi.
Nawiązując do powyborczych realiów w Polsce minister Dziedziczak ocenił, że „historia zatoczyła koło”, bo „do władzy dochodzą siły, które w swoim programie wprost mówią, że chcą oddać niepodległość Rzeczypospolitej na rzecz nowego projektu europejskiego”.
– Wracamy więc do tego, co państwo doskonale pamiętacie, czyli potrzeby działalności patriotycznej, niepodległościowej za granicą w momencie, kiedy ojczyzna jest w potrzebie, kiedy ojczyzna na naszych oczach traci niepodległość
– przyznał pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków.
Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz podkreślił, że Kluby „Gazety Polskiej” działające „przez dziesiątki lat” są „klubami niepodległościowymi”.
– To jest istota waszego działania. To jest istotą waszej tożsamości. Mam głębokie przekonanie, że będziecie kluczowym źródłem kształtowania świadomości niepodległościowej – zaznaczył.
Redaktor Tomasz Sakiewicz przypomniał, że największą organizacją pozarządową w historii świata była „Solidarność”, jednak to, co zaproponowały Kluby „Gazety Polskiej”, było odpowiedzią „na ogromną, pustą przestrzeń, która pojawiła się w Polsce w latach 90-tych”.
– Ideą Klubów jest to, że my ich nie zakładamy, tylko nadajemy im pewną formułę działania, która oczywiście ściśle się wiąże z najszerzej pojętą linią redakcyjną „Gazety Polskiej” – wskazał publicysta.
Po zakończeniu zjazdu reprezentanci Klubów „Gazety Polskiej” w towarzystwie gości przybyłych z Polski złożyli wieńce oraz zapalili znicze na grobach polskich bohaterów spoczywających na cmentarzu w Doylestown.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.