TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Święto Klubów z USA i Kanady
TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 29.11.2023 r.
Święto Klubów z USA i Kanady
Jubileuszowy X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady odbył się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.
W obu tych krajach bardzo aktywnie działa ponad 30 klubów „Gazety Polskiej” skupiających Polaków, którzy wkładają swoją pracę, energię i chęć działania dla dobra Polski. Po upływie tylu lat można powiedzieć, że cele, jakie przed sobą postawili uczestnicy I Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady – „Potrzeba integracji środowiska związanego z »Gazetą Polską«, poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, ale przede wszystkim wspólnej rozmowy o Polsce, płynącej z troski i miłości do Ojczyzny” – są konsekwentnie realizowane i środowisko Polaków skupione wokół klubów „GP” jest coraz bardziej zintegrowane. Działalność klubów ma niezwykle pozytywny wpływ na Polonię w USA i Kanadzie.
Przed zjazdem klubowicze uczestniczyli w spotkaniu w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. Obecni na nim byli również przedstawiciele kongresu USA, dyplomacji oraz lobby wojskowego. Redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz powiedział w rozmowie z portalem Niezalezna.pl: „Dla zamieszkującej Stany Zjednoczone Polonii i licznie obecnych klubowiczów »Gazety Polskiej« uroczystość w ambasadzie RP była okazją do integracji. To szansa na poznanie zarówno ludzi, którzy reprezentują Polskę, jak i Polaków z różnych regionów Stanów Zjednoczonych, którzy bardzo często później chętnie zakładają kluby lub zapisują się do nich. Na spotkanie w ambasadzie przyjechali Polacy mający wpływy w swoich środowiskach, z różnych stron Stanów Zjednoczonych. Nie jest to proste, bo czasami to jak podróż z Warszawy do Paryża. Ale wielu takich Polaków się pojawiło”.
Jubileuszowy X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady trwał trzy dni.
Małgorzata Bojko, przewodnicząca klubu „Gazety Polskiej” na Twitterze/X, tak opisuje swoje wrażenia ze zjazdu: „Jubileuszowy X Zjazd Klubów »Gazety Polskiej« w dniach 17–19 listopada 2023 roku, obejmujący obszarem Stany Zjednoczone i Kanadę, obfitował w szereg paneli dyskusyjnych, wykładów oraz rozmów poświęconych przyszłości klubów. Na siedzibę tegorocznego zjazdu organizatorzy obrali Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Duchowa Stolica Polaków mieszkających na wschodnim wybrzeżu USA gościła Kluby »Gazety Polskiej« na pierwszym zjeździe. – Chcieliśmy wrócić do korzeni (…), do miejsca, które było początkiem spotkań klubowiczów. To tutaj zaczęła się historia, która trwa nadal. Historia, która połączyła kluby z Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – powiedział Tadeusz Antoniak.
Z okazji okrągłej rocznicy naszych spotkań zaproszenie przyjęli Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą minister Jan Dziedziczak, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Jan Badowski, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Piotr Grochmalski, redaktor naczelny »Gazety Polskiej« i »Gazety Polskiej Codziennie« Tomasz Sakiewicz oraz redaktorzy Strefy Wolnego Słowa Adrian Stankowski, Piotr Lisiewicz, a nad wszystkimi czuwali koordynator zagranicznych klubów »GP« Paweł Piekarczyk oraz prezes Fundacji Klubów »Gazety Polskiej« Ewa Wójcik”.
Środowisko Polaków skupione wokół zagranicznych klubów „GP” jest coraz bardziej zintegrowane. Działalność klubów ma niezwykle pozytywny wpływ na Polonię w USA i Kanadzie.
Pierwszy dzień zjazdu skupił się na sprawach klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady. W spotkaniach udział wzięli m.in.: Maciej Rusiński – koordynator Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady, Tadeusz Antoniak – koordynator Klubów „Gazety Polskiej” USA, Jurek Lizak – koordynator Klubów „Gazety Polskiej” Kanada, oraz przewodnicząca Twitterowego Klubu „Gazety Polskiej” Małgorzata Bojko. Omówiono działalności Klubów USA i Kanady oraz Klubu Twitterowego.
Drugi dzień zjazdu rozpoczął się od panelu pn. „Polska po wyborach parlamentarnych oraz decyzje Unii Europejskiej – federalizacja czy centralizacja?”, w którym udział wzięli Antoni Macierewicz – wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości oraz prof. Kazimierz Nowaczyk – wiceprzewodniczący Podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. W swoim wystąpieniu Antoni Macierewicz podkreślił, iż zgoda państw „starej” Europy Zachodniej na sojusz rosyjsko-niemiecki doprowadzi do odebrania niepodległości wszystkim krajom, które do 1989 roku czekały na jej odzyskanie, „w tym wypadku mam na myśli również nasz kraj, Polskę” – powiedział. Przestrzegał, że utworzenie wspólnej europejskiej armii, zarządzanej przez sztuczne struktury w Brukseli, stanie w kontrze z sensem istnienia Paktu Północnoatlantyckiego NATO kontrolowanego przez USA. Kończąc wystąpienie, odniósł się do Klubów „Gazety Polskiej”, mówiąc: „Jesteście klubami niepodległościowymi i ta idea jest podstawą waszej działalności”.
„Oddziaływanie i znaczenie Polonii w USA i Kanadzie” to kolejny panel, w którym wystąpił minister Jan Dziedziczak, po czym uhonorował działaczy polonijnych Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Tadeusz Antoniak i Maciej Rusiński oraz dr Teofil Lachowicz, działacz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
W każdym z bloków tematycznych komentatorami byli dziennikarze Strefy Wolnego Słowa.
Wśród obecnych gości zaproszenie w uczestnictwie zjazdu przyjęli również prof. Kazimierz Nowaczyk – wiceprzewodniczący Podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem, Helena Knapczyk – Sybiraczka, prezes Koła Pomocniczego Pań działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Jerzy Wikiel – Sybirak, weteran wojny koreańskiej w Armii Amerykańskiej.
Organizatorzy przygotowali otwarty panel dyskusyjny, skierowany nie tylko do klubowiczów, zatytułowany: „Budujemy społeczeństwo obywatelskie oraz wspólny front patriotyczny”. W tym celu wykorzystano media społecznościowe Twitter/X oraz Facebook. Prezentowane wnioski można odsłuchać na platformie „X” oraz Facebook.
Drugi dzień zjazdu zakończył się projekcją filmu „Naszość – tylko dla nienormalnych” oraz koncertem Pawła Piekarczyka pt. „Niepodległość nie jest dana raz na zawsze”.
Trzeci dzień zjazdu zakończył się podsumowaniem dwudniowych spotkań. Uświetniła ten dzień uroczysta Msza św., którą odprawili ojcowie prowincjał Tadeusz Lizińczyk oraz ojciec przeor Marcin Ćwierz. Po uroczystościach mszalnych gremialnie udaliśmy się złożyć wieńce, zapalić znicze na grobach i pomnikach polskich bohaterów na miejscowym cmentarzu.
Organizatorem głównym zjazdu były Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” oraz Komitet Smoleńsko-Katyński. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Patronem medialnym zjazdu były: „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, Niezalezna.pl, TV Republika.
Ryszard Kapuściński