Uroczystość odsłonięcia Pomnika Walki o Niepodległość po 1944–45 roku oraz Solidarności
W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w Pensylwanii w niedzielę, 22 września 2024 roku, odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–45 roku oraz Solidarności. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez biskupa diecezji brooklyńskiej bp Witolda Mroziewskiego.
W Mszy Świętej brali udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda, którzy przybyli do Amerykańskiej Częstochowy na zaproszenie organizatorów oraz Ojców Paulinów, gospodarzy miejsca. Obecni byli również goście z Polski, marszałek senior Antoni Macierewicz z małżonką, ministrowie z kancelarii Prezydenta RP: Wojciech Kolarski, Marcin Mastalerek, Beata Daszynska-Muzyczka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, jak również delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z panem wicemarszałkiem Karolem Ożóg na czele.
Przybyli także przedstawiciele licznych organizacji polonijnych, polsko-amerykańskich oraz amerykańskich. Wśród nich znalazły się najstarsze organizacje takie jak Kongres Polonii Amerykańskiej, Polish Falcons of America, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Korpus Pomocniczy Pań, Zjednoczenia Polaków w Ameryce, Komitet Parady Pulaskiego z Nowego Jorku oraz Filadelfii, Kadeci Pulaskiego, Kadeci z Akademii Wojskowej West Point, członkowie Coalition of Polish Americans i Klubów Gazety Polskiej z USA i Kanady a także wiele innych.
Dodatkowo, obecni byli przedstawiciele Museum of Victims of Communism z Waszyngtonu oraz przedstawiciele miejscowego hrabstwa. Licznie reprezentowani byli również harcerze oraz dzieci ze szkół języka polskiego. Msza Święta z udziałem pary prezydenckiej zgromadziła ponad 4 000 wiernych. Wśród zgromadzonych była również obecna duża grupa działaczy opozycji antykomunistycznej oraz działających w Solidarności, którzy zmuszeni byli do emigracji z Polski w latach 80-tych XX wieku.
Po Mszy Świętej wszyscy udali się na cmentarz, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Solidarności. Uroczystości prowadził Adrian Kubicki.
Jako pierwszy, został poproszony o zabranie głosu Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, organizator uroczystości. Pan Antoniak przywitał Parę Prezydencką oraz pozostałych gości. W swoim przemówieniu wspomniał między innymi o aktualnej sytuacji w Polsce, mówiąc: „Kto by pomyślał, że około dwa lata temu, gdy postanowiliśmy o budowie pomnika, między innymi dla działaczy Solidarności, że nie będą oni ostatnim pokoleniem we współczesnej Polsce, które było zastraszane, internowane albo wtrącane do więzień bez wyroków. Kto by pomyślał, że w dzisiejsza władza w Polsce będzie robiła to samo”. Kolejno głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który zwrócił się do licznie zgromadzonej Polonii: „Wspólnie z nami niesiecie losy Rzeczypospolitej. Mieszkacie daleko, ale Wasz głos ma znaczenie dla Polski, dla jej bezpieczeństwa, jej trwania. Dla tego, kim jesteśmy i jakimi jesteśmy”. Wspominał również: „To symboliczna klamra mojej zaszczytnej drogi prezydenckiej, która w USA rozpoczęła się wizytą w 2016 roku tutaj, w Amerykańskiej Częstochowie (…) wówczas odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych, a dziś wspólnie z rodakami mam zaszczyt uhonorować powojennych bohaterów i pokolenie Solidarności”.
Po wystąpieniu Prezydenta głos zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, który powiedział: „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z krwią ojca spada dziedzictwem na syna. O tym mówi ten pomnik poświęcony bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski po roku 1945 – roku, który nie był rokiem wolności, a zniewolenia narodu polskiego przez Sowietów, przez komunistów na kolejne blisko 50 lat. Przez te blisko 50 lat polski naród mieszkał w sowieckiej kolonii. Walczył i cierpiał w walce o niepodległość, którą utraciliśmy w roku 1939.”
Dr Karol Nawrocki podkreślił, że tam, gdzie jest symbol krzyża i napis „Solidarności”, jesteśmy my, odpowiedzialni za narodową pamięć, za Polskę wolną i niepodległą po roku 1989, która rodziła się w bólach transformacji. Dodał również: „Nasz kraj został ocalony dzięki tym, którzy walczyli po roku 1945. Ale dziś w Polsce wciąż musimy walczyć o prawdę w narodowej pamięci. Wciąż musimy walczyć z komunistyczną propagandą, która wraca do polskiego rządu i do podstawy programowej”.
Kolejno nastąpiło poświęcenie pomnika przez bp Witolda Mroziewskiego. Prezydent wraz z małżonką złożyli wieniec, po czym Para Prezydencka opuściła cmentarz. Pozostali uczestnicy zostali na cmentarzu, gdzie odśpiewano hymny Polski i Stanów Zjednoczonych oraz odczytano Apel Pamięci. Po apelu głos zabrał, najdłuższy stażem opozycjonista, współzałożyciel KOR, przewodniczący Komitetu Honorowego budowy pomnika, Marszalek Senior Antoni Macierewicz. Następnie zabrał głos Tomasz Sakiewicz redaktor naczelny „Gazety Polskiej” oraz „Telewizji Republika”. Na koniec Bogumiła Stec-Swiderska, wiceprzewodnicząca NSZZ Solidarność regionu rzeszowskiego, odczytała Rezolucję w sprawie więzionego ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek, podpisaną przez wszystkich przedstawicieli organizacji obecnych na Forum Polonijnym “Marsz do Solidarności” w przeddzień odsłonięcia pomnika (cała treść Rezolucji poniżej). Uroczystości niedzielne zakończono ceremonią składania wieńców.
Dzień wcześniej, w sobotę 21 września 2024 roku, odbyło się Forum Polonijne – „Marsz do Solidarności”. Konferencja rozpoczęła się od modlitwy poprowadzonej przez Przeora Amerykańskiej Częstochowy, O. Bogdana Olzackiego, i przywitania wszystkich uczestników przez Przewodniczącego Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Tadeusza Antoniaka. Poniżej przedstawiono program tego wydarzenia:
- Dr Karol Nawrocki – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
„Polska w okresie PRL od 1944–1945 do 1989. Walka o niepodległość w ramach protestów społecznych” - Antoni Macierewicz – Poseł na Sejm RP
„Lata 1966–1976 – od Milenium do KOR” - Hanna Natora-Macierewicz i Grażyna Najnigier – Działaczki opozycji komunistycznej
„Kobiety w więzieniach w okresie stanu wojennego” - Andrzej Burghardt – Działacz Solidarności na przymusowej emigracji w USA
„Działalność w USA na rzecz niepodległej Polski w latach 1981–1989” - Bogumiła Stec-Świderska – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”
„Rola Solidarności w czasach współczesnych – etos Solidarności” - Dr Rafał Leśkiewicz – Instytut Pamięci Narodowej
„Zabójstwa księży w PRL oraz w okresie stanu wojennego i Solidarności do 1989 roku”
W czasie konferencji można było oglądać wystawę zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. W trakcie wydarzenia wnuczka Józefy Myćko Nidzie, Kathryn Kalucki oraz Ida Nowakowska, zaangażowana w kultywowanie pamięci o Józefie Myćko Nidzie, otrzymały od prezesa IPN oraz dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej pamiątkowe fotografie.
Konferencję zakończył niezwykły koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Pawła Piekarczyka (bard), Wojciecha Bonarowskiego (baryton) oraz dr Moniki Brewczak (wokalistki i dyrygentki).
Projekt został dofinansowany przez Polską Fundację Narodową. Dziękujemy również naszym sponsorom w tym Instytutowi Pamięci Narodowej, Polish & Slavic Federal Credit Union oraz wszystkim ludziom dobrej woli.
Tekst: Aneta Antoniak & Elzbieta Bolesta
TEKST REZOLUCJI
REZOLUCJA
powstała na FORUM POLONIJNYM, DOYLESTOWN, PA, USA 21 września 2024 r.
My, zgromadzeni w duchowej stolicy Polonii – Amerykańskiej Częstochowie, w dniach 21-22 września 2024, uczestnicy Forum Polonijnego „Marsz do Solidarności” i uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika „Walki o Niepodległość po 1944-45 i Solidarności”, przedstawiciele kilkunastu organizacji i instytucji polonijnych i polskich, stanowczo protestujemy przeciwko wielomiesięcznemu, bezprawnemu i nieuzasadnionemu przetrzymywaniu w areszcie – bez postawienia zarzutów – księdza Michała Olszewskiego, pani Urszuli i pani Karoliny. Domagamy się natychmiastowego ich uwolnienia. Szczególnie okrutne jest przedłużające się oderwanie matek od nieletnich dzieci, mogące spowodować u tych dzieci poważny uraz psychiczny. Uważamy, iż przetrzymywanie w areszcie ks. Olszewskiego, pani Urszuli i pani Karoliny ma służyć jedynie zastraszeniu ich oraz przeciwników politycznych obecnego rządu w Polsce.
NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI!
W imieniu Uczestników Forum Polonijnego „Marsz do Solidarności”
Tadeusz Antoniak – Przewodniczący Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego
Bogumiła Stec-Świderska – Wiceprzewodnicząca NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego
Dowiedz się więcej o pomniku ->