V Zjazdu Klubów Gazety Polskiej połączony z Wielkim Koncertem “Za wolność naszych narodów” w Amerykańskiej Częstochowie
Polski Dom Narodowy Cracovia, oraz Kluby „GP” New Jersey, Nowy Jork, Filadelfia zorganizowały otwarte spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem, red. Aleksandrem Wierzejskim, red. Magdaleną Piejko i Ryszardem Kapuścińskim. Prelekcje i dyskusje dotyczyły aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. Spotkanie uświetnił koncert Pawła Piekarczyka i Andrzeja Kołakowskiego.
Podczas V Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i Obchodach Święta Żołnierza i 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, który odbył się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown delegacja Klubów „Gazety Polskiej”: Tomasz Sakiewicz, Ryszard Kapuściński i Ewa Wójcik złożyła kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się na cmentarzu w Doylestown. Cmentarz jest największym poza granicami Polski cmentarzem wojskowym. Spoczywa na nim blisko 2 500 kombatantów. Również delegacja: Ryszard Kapuściński, Ewa Wójcik, Magdalena Piejko, Maciej Rusińki złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.
– W ciągu tych pięciu lat narodziła się formacja, która ma szanse przeorać Polonię i odrzucić to, co jest jej solą w oku. Jest nowy czas i ten nowy czas wymaga nowych form. Naszym zadaniem nie jest narzekanie i płakanie – mówił w swoim wystąpieniu w auli sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown podczas V Zjazdu Klubów „GP” były minister obrony Antoni Macierewicz.
– Państwo jesteście żołnierzami tej sprawy, Polska ma być mocna i waszą funkcją jest ją uzbroić – podkreślił Antoni Macierewicz, a jego ponadpółtoragodzinny wykład dotyczący polskiej strategii niepodległościowej wzbudził największe zainteresowanie i aplauz klubowiczów, którzy wieczorem zorganizowali ministrowi niezwykłą niespodziankę. Z okazji 70. urodzin Antoniego Macierewicza przygotowano przyjęcie i ogromny tort z napisem „70 lat – Precz z komuną!”. Uroczyste „Sto lat” dla ministra odśpiewali soliści Opery Narodowej.
Pierwszego dnia zjazdu redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz nakreślił zebranym obecną sytuację w Polsce i na polskim rynku medialnym, a prezes klubów „GP” Ryszard Kapuściński podsumował dotychczasową działalność klubów. Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski opowiadał o swoich doświadczeniach związanych m.in. z kryzysem dyplomatycznym, jaki wywołała tegoroczna ustawa IPN. Mówił także o bardzo trudnej sytuacji dotyczącej walki o pomnik Katyński w New Jersey (podczas wizyty kluby „GP” złożyły pod nim kwiaty). Poseł Jan Dziedziczak, były sekretarz stanu w MSZ, zaapelował do aktywizowania tej części Polonii, która nie uczestniczy w wyborach i nie angażuje się w sprawy kraju. – Konieczne jest zbudowanie w Stanach Zjednoczonych polskiego lobby, obrona dobrego imienia Polski tutaj, na miejscu, w USA, i w sieci, musimy mówić o sprawach Polski do Amerykanów – podkreślił.
Podczas zjazdu odczytano list do prezydenta Donalda Trumpa, sygnowany przez tamtejszy Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej (Smolensk Disaster Commemoration Committee) i kluby „Gazety Polskiej”. Polonia zwróciła się do prezydenta USA oraz administracji USA o wspomożenie państwa polskiego w staraniach o odzyskanie wraku prezydenckiego samolotu Tu 154M, który uległ katastrofie w Smoleńsku w 2010 r., jak i wszelkich innych dowodów i nagrań przetrzymywanych przez Rosję. „Polska prosi o pomoc w uzyskaniu dostępu do tego materiału dowodowego, jak i w odzyskaniu swej własności. Wyraźne próby podejmowane przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, w celu oczernienia i obarczenia zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wytworzenia fałszywej narracji, by podważyć wiarygodność Państwa Polskiego, nadają tej kwestii pilny charakter. (…) Jako amerykańska Polonia zwracamy się do Stanów Zjednoczonych o podjęcie aktywnej roli w tej sprawie, bardzo ważnej dla Polski, dla bezpieczeństwa europejskiego, a także dla stosunków Ameryki z Polską i pozostałymi partnerami NATO” – czytamy w liście.
W tym roku równolegle ze zjazdem w amerykańskiej Częstochowie odbywały się uroczystości związane ze świętem żołnierza organizowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP). Podczas drugiego dnia zjazdu, w sobotę, z okazji 100. rocznicy czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej okolicznościowe wykłady dotyczące wkładu polskich żołnierzy wygłosili Teofil Lachowicz i dr Anita Maksymowicz, która przybliżyła słuchaczom sylwetki kobiet tworzących Korpus Pomocniczy Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej (w niedzielę przy głównej kaplicy odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100. rocznicy czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej z wizerunkiem m.in. słynnej polonijnej założycielki korpusu pomocniczego weteranów Agnieszki Wisły). W niedzielę przed sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia niepodległości, w którym wzięli udział minister Antoni Macierewicz, konsul Maciej Golubiewski, poseł Jan Dziedziczak, a także ambasador Piotr Wilczek. Złożono wieńce na grobach dr. Teofila Starzyńskiego, pod pomnikiem „Husarza” na Cmentarzu Weteranów, przy pomniku generała Andersa i tablicy upamiętniającej katastrofę pod Smoleńskiem. Odbyła się także uroczysta defilada z udziałem żołnierzy SWAP (z naczelnym komendantem SWAP Wincentym Knapczykiem i generałem brygady Cezarym Wiśniewskim), w której wzięli udział także klubowicze „Gazety Polskiej”. Gościem honorowym defilady był słynny bohater spod Monte Casino, żołnierz Armii Andersa Antoni Chrościelewski.
Zjazd uwieńczył uroczysty koncert „Za wolność naszych narodów” w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego / Opery Narodowej, którzy wykonali utwory F. Chopina, S. Moniuszki, I. Paderewskiego i M. Karłowicza. W koncercie wziął udział również wybitny pianista Marek Bracha, reprezentant Polski podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Autor: Magdalena Piejko
Wiecej informacji: tvp info