VI Forum Polonijne w Doylestown – Spełniamy patriotyczne obowiązki
Budujmy wspólny front patriotyczny – takie hasło już po raz szósty przyświecało Forum Polonijnemu, które odbyło się w Amerykańskiej Częstochowie w Dolylestown – Ideą naszych spotkań można streścić w trzech słowach: Prawda, Pamięć, Przyszłość – mówi Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie. Komitet skupia w sobie wiele różnych organizacji polonijnych: Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, New Jersey i Nowego Jorku, Oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej z NJ, Koło Przyjaciół Radia Maryja z Pert Amboy, Stowarzyszenie Pamięć.us, Polska Fundacja Kulturalna z Clark NJ, reprezentant Reduty Dobrego Imienia na Płn. Wsch. USA, a także Fundacja Por Karola Cierpicy – Pamięci Michaela Ollisa z siedzibą w Warszawie.
10 kwietnia 2019 roku minęło 9 lat od katastrofy rządowego samolotu nad Smoleńskiem, a także 79 lat od Ludobójstwa Katyńskiego. Katastrofa ta, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński oraz inni wybitni przedstawiciele polskich elit państwowych, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Na wiele lat zmieniła ona zasadniczo dynamikę oraz kierunek życia społeczno-politycznego w naszej ojczyźnie. Nie może być więc zaskoczenia, że Polonia w Stanach Zjednoczonych zapragnęła poraz kolejny uczcić pamięć ofiar obydwu tych tragedii.
Uroczystości obyły się w dniach 4 – 5 maja b.r. w Doylestown, duchowej stolicy Polonii. Rozpoczęła je sobotnia konferencja społeczno-historyczna – VI Forum Polonijne pod hasłem “Budujmy Wspólny Front Patriotyczny –Polonia Semper Fidelis”. Jak co roku i ty razem nie zabrakło specjalnie zaproszonych gości z USA i Polski a co za tym idzie ciekawych wykładów, prelekcji oraz dyskusji. Sobota upłynęła pod znakiem rozmów na najbardziej palące tematy, w tym przygotowania do nadchodzących wyborów do Europarlamentu. Konsul Mateusz Gmura z Konsulatu w Nowym Jorku zachęcał Polonię do głosowania w tych – zdawałoby się egzotycznych z punktu widzenia żyjących w USA wyborach. Nic dziwnego – pamiętajmy, że eurodeputowani to nie tylko „twarze” Polski w Brukseli, ale także ludzie, którzy mają realny wpływ na to, jak wygląda kształtowanie prawodawstwa, które dotyczy Polski. Wszelkie informacje na temat komisji wyborczych można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.wybory.us . – mówił Konsul Gmura.
Podczas sobotnich prelekcji nie zabrakło historii. Panel historyczny doktora Teofila Lachowicza, pt. „Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce wobec obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę” pokazał zebranej publiczności wspaniałą drogę, jaką przeszło wychodźstwo polskie w 1918 roku. Jak wskazywał dr. Lachowicz, ta historia pomimo usilnych starań Polonii wciąż nie doczekała się należytego upamiętnienia i dla wielu przybywających z Kraju jest kompletnym zaskoczeniem. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili, że należy mocno zadbać, by ten wspaniały epizod „polskich dróg do wolności” stał się stałym elementem polityki historycznej.
Kolejnym punktem programu był wygład pt. „Zgubne skutki „ideologii gender” z udziałem Ks. dr. Tomasza Grysy (zastępcę stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ), prof. Grzegorza Strzemeckiego – przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej Dla Rodziny, oraz doskonale znanego uczestnikom poprzednich konferencji prof. Chrisa Cieszewskiego z University of Georgia. Jak ławo się domyślić, diagnoza dotycząca rozpowszechniającej się szczególnie w Stanach Zjednoczonych poprawności politycznej i idącej z nią ramie w ramię ideologii gender nie była optymistyczna. Postępujące „zniewolenie umysłów”, odwracanie pojęć oraz radykalizacja lewicy sprawiają, że coraz trudniej jest mówić głośno o konserwatywnych wartościach, bronić tradycyjnego modelu rodziny, czy nazywać rzeczy po imieniu. Szczególnie prof. Cieszewski, jako praktyk w walce z uniwersytecką „political corectness” nie miał dla uczestników forum dobrych wieści, a tło historyczne, nakreślone przez Grzegorza Strzemeckiego tylko dopełniło obrazu. Marsz lewicy przez instytucje trwa i jest to zaplanowana i rozpisana na role rewolucja społeczna, której skutki mogą być równie zgubne co jej prababki – rewolucji bolszewickiej.
Nie ma mowy o roszczeniach.
Podczas kolejnego panelu wystąpili Wojciech Mucha – dziennikarz, reporter i publicysta „Gazety Polskiej”, oraz Paweł Piekarczyk publicysta i bard Strefy Wolnego Słowa. Redaktor Mucha dokonał przeglądu obszarów, w których obecna jest rosyjska dezinformacja w Polsce i USA, a także – co najbardziej interesowało zebranych – wyjaśnił kontrowersje związane z „ustawą 447” –słynnym JUST Act: -Ustawa JUST Act nie jest tajemniczym kwitem, na mocy którego mają ulec zmianie dotychczasowe prawa, Polska ma zostać rozgrabiona, a jej niepodległość odebrana. Każdy kto twierdzi inaczej – manipuluje lub jest manipulowany – mówił Mucha. Przywołał także słowa premiera Mateusz Morawieckiego, który w ostatnich dniach w stanowczy sposób uciął spekulacje o rzekomych „miliardowych reparacjach”: – Dla mnie nie ma tematu takiego, że my będziemy zwracać. W moim odczuciu to absolutnie wykluczone, żebyśmy my byli odpowiedzialni za jakiekolwiek odszkodowania. Natomiast my powinniśmy otrzymać ogromne odszkodowania – powiedział cytowany w Doylestown Mateusz Morawiecki.
Równie duże zainteresowanie wzbudził panel z udziałem członków podkomisji rządowej ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego oraz rodzin smoleńskich. To spotkanie poprowadził red Aleksander Wierzejski (Telewizja Republika i Radio WNET) a wzięli w nim udział Minister Antoni Macierewicz i Piotr Walentynowicz, wnuk „Anny Solidarność”.
Smoleńska mgła wciąż wisi
Były szef MON przedstawił obecny stan prac tzw. podkomisji smoleńskiej: – Mamy do czynienia z dwoma postępowaniami prowadzonymi przez państwo polskie. Ze śledztwem prokuratorskim i z postępowaniem komisji państwowej, powołanej przez ministra obrony narodowej. To są dwa różne postępowania. Prokuratura ma znaleźć winnych, a komisja ma przedstawić stan faktyczny, ustalając przyczyny i przebieg wydarzeń” – wyjaśnił były szef MON. Macierewicz zapewnił, że postępowanie, które prowadzi komisja pod jego kierunkiem zostanie zakończone w tym roku, a raport końcowy będzie przedstawiony najpóźniej na początku 2020 roku. Były szef MON podkreślił, że waga znaczenia dramatu smoleńskiego „przekracza granicę Polski” i jest sprawą międzynarodową. “Ten fakt jest zrozumiały dla wielu instytucji międzynarodowych, tylko trzeba je tym zainteresować, trzeba takie działanie wymóc. Trzeba takie działania podjąć” – mówił Macierewicz.
Polityk wyraził także nadzieję, że prokuratura ustali zakres odpowiedzialności ówczesnego ministra obrony Bogdana Klicha, a także Donalda Tuska. Antoni Macierewicz poinformował również o bardzo istotnej z punktu widzenia badań komisji kwestii. Według ministra, elementy samolotu w których miało dojść do eksplozji, po remoncie Tu-154M w Rosji, nigdy potem nie były “rozkręcane” – co jednoznacznie wskazuje, że bezpośredni dostęp do tych elementów mieli ludzie przeprowadzający remont w Samarze. Zebrani w Amerykańskiej Częstochowie mieli także okazję wysłuchać wstrząsającego świadectwa wnuczka Anny Walentynowicz, Piotra Walentynowicza, który opowiadał o latach kłamstw i manipulacji, jakich dopuszczała się w sprawie Smoleńska poprzednia administracja rządowa pod kierownictwem Donalda Tuska.
Na koniec także i Antoni Macierewicz odniósł się do tematu „Ustawy 447”. Szef MON przypomniał, że nie bez powodu ten temat jest eksponowany w polskich mediach i internecie akurat teraz. Macierewicz zwrócił uwagę na możliwą zbieżność w eksponowaniu rzekomego zagrożenia roszczeniami i zbliżającą się decyzją o stałym stacjonowaniu w Polsce wojsk USA. – Polska nic nie jest winna, wszystko zostało załatwione, nie ma żadnych roszczeń. To było jasno powiedziane i powinno być mówione codziennie – uciął spekulacje Antoni Macierewicz. W sobotę jeszcze do późnych godzin nocnych trwały „nocne Polaków rozmowy”.
Wypełnić zobowiązanie
Niedziela rano to już część oficjalna, na którą złożyło się złożenie wieńców pod pomnikami, Apel Pamięci ofiar ludobójstwa w Katyniu i 96 ofiar tragedii nad Smoleńskiem, a także uroczysta Msza św. – którą koncelebrował ks. Arcybiskup z Florydy Thomas Wenski, O. Rafał Walczyk oraz pozostali księża. W Apelu Pamięci uczestniczyły dzieci oraz młodzież polonijna. Podczas Mszy św. wręczono kolejne pamiątkowe ryngrafy z wizerunkiem z pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie, a który został odsłonięty osobiście przez Prezydenta Andrzeja Dudę w 2016 roku. Ryngrafy otrzymali Bogusław Kowalski i Adam Stępień – sponsorzy pomnika. Specjalny – honorowy ryngraf otrzymał por. Filip Ożarowski z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który również był obecny uroczystościach. Trzeba też wspomnieć że w tym roku Komitet Smoleńsko-Katyński oraz Kluby Gazety Polskiej w Ameryce otrzymały specjalne nagrody uznania za swoja dotychczasowa działalność od Pulaski Association of Business, Professional Men, Inc. z Nowego Jorku, która w imieniu organizacji wręczył Artur Dybanowski. Niedziela zakończyła się częścią artystyczną za która odpowiedzialna była Jolanta Chojnacka.
Wystąpiły miedzy innymi bardzo zdolne młode artystki Elżbieta i Julia Raczkowskie z Long Island, Marika Szczepek i Klaudia Wojnarska z Filadelfi, Erica Szymański z New Jersey. Całość uświetnił koncert barda Pawła Piekarczyka, który wykonał m.in. przejmujące „Requiem smoleńskie” – Ideą naszych spotkań można streścić w trzech słowach: Prawda, Pamięć, Przyszłość – mówi Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego – Spotykamy się już po raz kolejny i nasze Forum jest świadectwem, że twarda skała pamięci o naszych poległych elitach z Katynia i Smoleńska trwa pomimo upływu lat. – Nasze hasło: „Budujmy wspólny front patriotyczny” to nie tylko zgrabne hasło, ale przede wszystkim zobowiązanie, które podjęliśmy i z którego się wywiązujemy – dodał przewodniczący Komitetu. Trzeba też dodać, że uroczystości mogły odbyć się dzięki sponsorom: Fundacji Klubów Gazety Polskiej – dzięki specjalnych środkom z Senatu RP, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce II Okrąg z NY, Windows Okna Inc z Bristol Pa, Piast – Meat and Provisions Inc z Gerfield NJ, United Poles Federal Credit Union, Cafe Riviera Greenpoint a także wielu ludzi dobrej woli.
Red. Aneta Antoniak
Relacje Video z VI Forum Polonijnego:
VI Forum Polonijne 5-6 Maja Amerykańska Częstochowa – Relacja 1
W części Pierwszej – Retrospekcja – TV NBiezależna Polobnia przedstawia rozpoczęcie Forum oraz wypowiedzi zaproszonych na Forum gości.
VI Forum Polonijne 5-6 Maja Amerykańska Częstochowa – Relacja 2
W części Drugiej – p.por. Filip Ożarowski “Mietlica” – TV Niezależna Polonia przedstawia honorowego gościa Forum – p.por. Filipa Ożarowskiego – “Mietlica” – z 27 Wołyńskiej Dywizji AK.
VI Forum Polonijne 5-6 Maja Amerykańska Częstochowa – Relacja 3
Prof. Chris Cieszewski – Zmiany kulturowe na uniwersytetach amerykańskich w świetle pierwszej poprawki do konstytucji amerykańskiej.
W trzeciej relacji TV Niezależna Polonia przedstawia niezwykle interesującą prezentację prof. Chrisa
Cieszewskiego z Uniwersytetu Georgia w USA p.t.: “Zmiany kulturowe na uniwersytetach amerykańskich w świetle pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji”. Te wartości i głęboka socjologiczna, społeczna i polityczna analiza w wielu przedstawionych aspektach odnosić się może z powodzeniem nie tylko do sytuacji w USA.
Więcej na: