“Weterani wyrwani śmierci” – cykl spotkań Polonii z bohaterami misji wojennych w Afganistanie.
W dniach od 8 do 14 czerwca 2019r, na Wschodnim Wybrzeżu USA, miały miejsce spotkania z weteranami służącymi na misjach wojennych w Afganistanie. Organizatorem spotkań był Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z Amerykańskiej Częstochowy. Gośćmi specjalnymi biorącymi udział w tym przedsięwzięciu byli bohaterowie serialu „Weterani wyrwani śmierci” w reżyserii Grzegorza Zasępy: porucznik Karol Cierpica, były żołnierz 18 batalionu powietrznodesantowego w Bielsku- Białej, plutonowy Marcin Kulas z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowa, oraz sierżant Corey Speck z Georgia Army National Guard, a także sam reżyser.
Wizyta rozpoczęła się od udziału w uroczystości na Staten Island, NY, gdzie rodzina sgt Michaela Ollisa odebrała z rąk przedstawicieli Pentagonu „The Distinguished Service Cross”– drugie najwyższe odznaczenie wojskowe, które może zostać przyznane żołnierzowi Armii USA. Odznaczenie wręczył zastępca Szafa Sztabu Armii generał James McConville na ręce ojca i siostry poległego żołnierza (Robert Ollis i Kimberly Loschinvo). Ceremonia odbyła się w symbolicznym miejscu placówce weteranów wojennych nazwanym imieniem Sgr Michaela Ollisa. Przypominając, sierżant Ollis – 24 letni żołnierz piechoty 10 Dywzji Górskiej z Fort Drum w NY, zginał w akcji osłaniając polskiego żołnierza porucznika Karola Cierpice przed zamachowcem- samobójcą 28 sierpnia 2013r w prowincji Ghazni w Afganistanie.
Uwieńczeniem obchodów uhonorowania poległego był „Bieg pamięci M Ollisa” (5 kilometrów), który odbywa się już cyklicznie na Staten Island NY. W tym roku, oprócz już licznie zgromadzonej polskiej społeczności, wzięli w nim udział przedstawiciele Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstw Katyńskiego, członkowie Klubu Gazety Polskiej z Filadelfii, a także goście specjalni przybyli z Polski czyli nasi polscy żołnierze. W dniach od 10 do 14 czerwca Polonia amerykańska miała okazje uczestniczyć w kilku spotkaniach z żołnierzami i weteranami, podczas których zaprezentowano dwa odcinki serialu dokumentalnego „ Weterani wyrwani śmierci”. Bohaterami dwóch odcinków z cyklu są polscy żołnierze, którzy zostali ranni w czasie misji w Afganistanie a ich życie uratowali sojusznicy w misjach – żołnierze armii amerykańskiej.
Pierwszy z odcinków jest w całości poświęcony historii ofiarnego ratowania życia polskiego oficera porucznika Karola Cierpicy, którego osłonił własnym ciałem przed zamachowcem Michael Ollis – ginąc na miejscu. Odcinek kończy, mimo tragedii, optymistyczna puenta, porucznik K. Cierpica nadal swojemu nowonarodzonemu synowi zaledwie w 12 miesięcy po śmierci towarzysza broni imię Michael na cześć swojego wybawcy.
Na wieść o tym rodzice sgt M. Ollisa – Linda i Robert Ollisowie powiedzą „Bóg zabrał nam syna nie po to by zostawić pustkę. W to miejsce dał nam nowa rodzine Karola oraz nowa Ojczyznę Polskę”.
Drugi zaprezentowany odcinek tej serii poświecono historii plutonowego Marcina Kulasa oraz sgt Coreya Specka. Losy tych dwojga splotly się w nie mniej dramatycznych okolicznościach, we wrześniu 2009r w Afganistanie w prowincji Ghazni. Ośmio osobowy polski patrol, którym dowodził ówczesny kapral Marcin Kulas został wezwany do wsparcia amerykańskich żołnierzy ostrzeliwanych przez Talibów. Podczas zdarzenia jednym z rannych został plutonowy M. Kulas. Pierwszej pomocy udzielił mu i wyniósł z pola walki zabezpieczający tyły sgt Corey Speck. Najprawdopodobniej obydwaj by zginęli gdyby nie ostatni granatsgt Specka, który użył do unicestwienia strzelającego do nich talibskiego snajpera.
Żołnierze spotkali się po dziesięciu latach w Pradze podczas obchodów 20 lecia polskiej, czeskiej i węgierskiej obecności w NATO. Ze wzruszeniem plutonowy M. Kulas mówi w filmie: „ Narodziłem się wówczas na nowo. Teraz spełniły się moje marzenia. Mam żonę i trzech synów, a Corey stał się moim bratem”. W Afganistanie służyło łącznie 26 000 polskich żołnierzy, 44 poległo, 360 odniosło obrażenia. W serialu wykorzystano unikatowe zdjęcia z akcji, prywatne zdjęcia bohaterów a także filmy zrobione na potrzeby armii. W Polsce oglądalność serialu sięgnęła 72 tysięcy widzów.
Po emisji odcinków przyszedł czas na zadawanie pytań przez zgromadzona publiczność. Istotnym pytaniem, które pojawiło się na każdym ze spotkań było pytanie o sens misji wojennych. Porucznik K. Cierpica odpowiedział: „ nasze misje są potrzebne nie tylko w stanie realnej wojny, są istotne ponieważ wojna teraz to walka z handlem ludźmi, nielegalnym handlem narządami ludzkimi, ogromnym przemytem narkotyków oraz bronią. Dzięki misjom wojennym ten proceder został w znacznym stopniu ograniczony a w niektórych rejonach zupełnie wyeliminowany.” Plutonowy Marcin Kulas dodał: „jako żołnierz czynny zawodowo śmiało mogę stwierdzić, ze misje wojskowe pozwalają realnie zetknąć polskiego żołnierza z najwyższa klasa sprzętu wojskowego. W zwykłych koszarach nie ma jeszcze takiej możliwości. Z tego tez względu misje pozwalają poznać najwyższa technologie obronna.” Projekcja serii ” Weterani wyrwani śmierci” zbiegła się w dniu 12 czerwca z wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Washingtonie. Wizyta miała ogromne znaczenie dla obronności Polski, z tego względu Kluby Gazety Polskiej wraz z kilkoma innymi organizacjami tj. Federation of Polish Americans, Komitet Smoleńsko-Katyński, Kongres Polonii Amerykańskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, Coalition of Polish Americans, Polonia for Poland, Kadeci Pulaskiego, postanowiły wesprzeć tę wizytę. Zorganizowano demonstrację popierającą działania polskich władz w dziedzinie zacieśniania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie militarnym. Przybyło około 150 osób z transparentami i flagami obydwu krajów. Prezydent Andrzej Duda nieoczekiwanie pojawił się wsród demonstrujących i dziękował Polonii za tak liczne wsparcie. Ostateczne decyzje podjęte przez Prezydentów USA i Polski to zwiększenie liczebności amerykańskich wojsk w Polsce oraz zakup najnowszej generacji myśliwców F-35 dla polskiej armii.
Kulminacją spotkań z weteranami oraz prezentacji filmów cyklu „Weterani wyrwani śmierci” było to zorganizowane w Rezydencji Ambasadora RP w Washingtonie dnia 13 czerwca 2019. W spotkaniu poza gośćmi specjalnymi oraz reżyserem serialu uczestniczył Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak. Przybyła tez liczna reprezentacja żołnierzy polskich i amerykańskich. Spotkaniu przewodniczył generał Cezary Wiśniewski – Attache Militarny w Waszyngtonie. Po emisji filmu był czas na refleksje, którą podzielił się Minister M. Błaszczak. Na zakończenie spotkania w imieniu Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, Tadeusz Antoniak – przewodniczący wraz Jackiem Szklarskim (przedstawicielem Reduty Dobrego Imienia ) wręczyli ministrowi obrony narodowej pamiątkowy ryngraf z wizerunkiem z pomnika Żołnierzy Niezłomnych z Amerykańskiej Częstochowy. Należy podkreślić, iż ryngrafy Komitet wręcza osobom oraz instytucjom zasłużonym dla sprawy polskiej. Dzięki akcji rozpropagowania serialu „ Weterani wyrwani śmierci” Polonia nabiera świadomości o prawdziwym Polsko – Amerykańskim Braterstwie Broni „Poland and USA Brothers in Arms”. Wszystkie opisane wyżej wydarzenia mogły dojść do skutku dzięki sponsorom: Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej Okręg II oraz Fundacji Klubów Gazety Polskiej.
Przygotowała: Małgorzata Bojko
Zobacz fotorelacje z tego wydarzenia kliknij tutaj